Norwegian skiing team 1 Rectangle.jpg

Bir yanlış kayma ve iş orada biter

Norveç ulusal kayak takımı, onlar olmasaydı asla böyle pürüzsüzce süzülemezdi.

Herhalde çoğumuz TV'dekinden daha yakın biçimde bir kayak yarışması izlemedik. Kanepenin rahatlığından, adeta hiç çaba harcamadan kar üstünde yarışıyorlar gibi görünüyor. Ama bu kadar hızlı gidebilmeleri, kayak takımının isimsiz kahramanları olan kayak cilalayıcıları sayesinde.
 
Beitostolen, Norveç. Kayak cilalama takım şefi Knut Nystad ile buluştuk. Takımı özel treylerlerinde Şubat 2015'teki dünya şampiyonası için yoğun biçimde çalışıyordu. Her şeyin test edilmesi gerekiyordu: Kavrama, kayma ve kombinasyonda en çok işe yarayacak kimyasalların seçimi .
 
Yüksek beklentiler
 
Takımı çalışmaya erken başlıyor. Ve çok yoğun denemeler yapılıyor.
 
"Bir çok seyahat gerekliliği, uzun çalışma günleri ve yüksek performans beklentisi nedeniyle zorlayıcı bir çalışma ortamları var" diye açıklıyor Knut.
 
Şöyle devam ediyor: "Norveçli kayakçıların yarışmaya egemen olmaları ve eve altın madalya ile dönmeleri bekleniyor. Eğer Soçi'de olduğu gibi bu gerçekleşmez ise, incelemeye alınacak ilk şey kayaklar olacak."
 
En üst düzeyde sonuçlar, uzmanlaşmış takımlar gerektirir
 
Bazı cilacılar doğrudan yarışmacılardan sorumludur. Kayak koleksiyonunun yapılması ve bunların bakımının yanı sıra denenmesi ve yarışmalar öncesinde cilalanması. Kavrama şefi, kayakların gerektiğinde yeri kavramasının sağlanması için, doğru ürünlerin - basit cilalar, yeni karışımlar, yüzey düzeltme yöntemleri - bulunmasından sorumludur. Ama onların kayması da gerekir, ve bu iş kayma şefinin sorumluluğundadır. Bu büyük bir iştir, bu nedenle kayma şefi en iyi yöntemleri, planörleri, toz ve karışımları bulmak için bir asistan ile birlikte çalışır.
 
Takımın en iyi sonuçları alması, doğru partnerlere ve malzemelere bağlıdır. Sezon boyunca bir kaç yüz kayağı, bir çok kez hazırlamak ve temizlemek, mümkün olan en iyi çözümler elinin altında değilse, bir çok atık çıkacak anlamına gelir. 'Düşük havlı' kullan-at temizlik bezleri, ıslak mendiller ve duvara monteli dispenserlerdeki kağıt havlular ile bu iş etkin biçimde yapılır. Kimyasal kalıntılardan kaçınmayı, çalışma ortamını her zaman sağlıklı tutmayı unutmamak gerekir, en stres dolu zamanlarda bile.
 
Ve tekrar Nystad'a dönersek: Onun sorumluluğu, başarı için en iyi koşulların sağlandığını garanti edecek biçimde takımını hazırlamaktır.
 
Sonuç ne olursa olsun - birlikte kazanır ya da kaybedersin.
 
Norveç Kayak Federasyonu'nun kayak cilalama treylerinde, Tork ıslak mendilleri de dahil pek çok Tork ürünü bulunur. Kayak cilalama treylerinde su temin edilemediği için, cila yapanlar ellerini yıkamak ve temizlemek için Tork El Temizliği Islak Mendillerini kullanır ve günleri daha kolay geçer. 

'Düşük havlı' kullan-at temizlik bezleri, ıslak mendiller ve cilalama yapanların yakınına monte edilen dispenser içindeki kağıt havlular ile işler verimli biçimde yapılır.

Knut Nystad

Norveç kayak krosu takımı şef cila teknisyeni