Contek 1 Rectangle.jpg

"En küçük hav bile çok fazladır!"

Mürekkepler, boyalar veya kimyasal ürünler: Orta hacimli konteynerde (IBC) ne taşınıyor olursa olsun, CONTek IBC-Service GmbH temizliği bitirdikten sonra, tüm artıkların iz bırakmadan ortadan kaybolması gerekir.

Wolfgang Kuhn herhangi bir tüyü veya havı doğal bir düşman olarak görür. Onun işi, hiç müsamaha kaldırmayan bir temizlik işidir. CONTek IBC-Service GmbH'yi 20 yıl önce, orta hacimli konteynerler (tehlikeli maddeler için yeniden kullanılabilen konteylerler) üretmek ve dağıtmanın yanı sıra, kullanıldıktan sonra onları temizlemek ve müşterilere iade etmek üzere kurdu. Aslında oldukça basit bir iş modeli. Ancak 1995 yılında Kuhn ve ortağı şirketi kurduklarında, pazarda onlarla karşılaştırılabilecek bir şirket yoktu. O günlerde matbaa mürekkebi üreten bir şirket için çalışıyordu. "Piyasada IBC ürünleri için hepsi bir arada yaklaşımıyla temizlik ve lojistik hizmeti sunan tek bir şirket olmadığını fark ettim". Kuhn piyasadaki boşluğu gördü ve bu doğrultuda CONTek'i tam servis sunan bir tedarikçi olarak konumladı. Ve başardı. 
 
Bugün, Thrungia Ellrich'deki fabrikaya her gün 150 büyük hacimli çelik konteyner getiriliyor ve bunlar burada, bir sonraki nakliye siparişine kadar hazır olacak biçimde temizleniyor. Her konteyner 300 ile 1200 litre arasında likit, jel ya da kıvamlı likit dökme malzeme alıyor. Otomobil sektöründe kullanılıp dönen konteynerlerde sık sık boya olur ve printerlar kilolarca mürekkep kalıntısı bırakır. İçeriği ne olursa olsun CONTek'in işi, atıkları tamamen ve zamanında temizlemektir. "Eğer müşterilerimizden biri üretim hattını gece çalıştırmayı sürdürüyorsa, doğru konteynerlerin ertesi sabah bahçesinde olmasını ister" diye açıklıyor Wolfgang Kuhn. Bu nedenle Ellrich'deki tesis, haftanın altı günü gece gündüz çalışır.  
 
Olası mekanik bir hasar için incelemeden geçirilmesinin ardından, kullanılmış olan konteyner karmaşık bir süreçle makine tarafından temizlenir. Sonrasında, özel temizlik bezleri ile elle yapılan son temizlikten oluşan bitirme işlemi gerçekleştirilir. Bu işte yer alan tüm personel bunun nasıl bir sorumluluk gerektirdiğini bilir. "Örneğin konteynerdeki mürekkep veya yağ atıkları, sonraki boya yüküne bulaştı diyelim. Sonrasında bir araba üreticisinin tüm üretim hattını durdurması gerekebilir" diyor Kuhn sorunu tanımlamak için. "Hattın durduğu her saniye, çok büyük bir aksama maliyeti getirir. Müşterilerimize konteynerlerin %100 olarak tüyden veya havdan, bulaşmadan, silikondan, gres yağından, petrol ve boya kalıntılarından arınmış olacaklarını garanti etmemizin nedeni budur. Genelde bir IBC'yi temizlemek, içeriğine ve kirlilik derecesine bağlı olarak, bir ile yedi saat arasında sürer. 
 
Elle temizleme sürecini en uygun duruma getirmek için, şirket 2001 yılında, o zamana kadar son temizlik için kullanılan pamuk bezleri, bunların %100 havsız sonuç verememesi nedeniyle değiştirmek için bir alternatif arayışına girdi. Çeşitli özellikteki temizlik bezlerinin ayrıntılı biçimde denenmelerinin ardından, şirket Tork 'Ağır İşlere Özel' Kullan-At Temizlik Bezini tercih etti. "Tork kullan-at temizlik bezleri, bir sent bile daha fazla maliyete yol açmadan, işimizin kalitesini zenginleştirdi" diyor Wolfgang Kuhn. CONTek'in yıllık bez tüketim miktarı yaklaşık 100.000 adettir. Bir tüy parçası için bile kaygı duymamak için 100.000 adet imkan.

Tork temizlik bezleri, bir sent bile daha fazla maliyete yol açmadan, işimizin kalitesini zenginleştirdi

Wolfgang Kuhn

CONTek IBC-Service GmbH Kurucusu