Bocuse dOr.jpg

Bocuse d'Or: Kazanan yemek tariflerinin izinde

Bocuse d'Or dünyanın en prestijli gastronomik yarışmasıdır. Yarışma başladığında yalnızca bir şansınız vardır - formülünüzün kazanması için izlediğiniz yolda herhangi bir hataya yer yoktur.

Ørjan Johannesen'in bir hayali var: Dünyanın en iyi şefi olmak. Bu zorlu amacın arkasında aylarca süren hazırlıklar yatıyor. Ama dünyanın en ünlü gastronomik yarışmalarından birine nasıl hazırlanırsınız?
 
Ørjan, henüz 9 yaşında bir çocuk iken, büyüdüğü yer olan Bekkjarvik Gjestgiveri'deki bir otelde yemek pişirmeye başladı, Günümüzde zamanını, otel mutfağı ve hocası Odd Ivar Solvold'un bulunduğu Sandefjord'daki yarışmaya hazırlık mutfağı arasında bölüştürüyor. Odd Ivar, 1997 yılında Bocuse d'Or'da bronz kazanmış ve o zamandan beri diğer Norveçli şeflerin başarısı için yol gösteriyor. Dünyanın en iyi şefi olmak kendi başınıza başarabileceğiniz bir şey değil. Bir ekip çalışması ve titiz hazırlıklar gerektirir.
 
Ørjan Johannesen, Bocuse d’Or Avrupa 2014'de üçüncü oldu ve Lyon'daki 2015 gastronomik Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı. Şimdi önündeki zorlu süreci sükunetle ve her zamanki inanışı ile karşılıyor : Orijinal tatlar kendini gösterir ve insanlar "Vay be, bu kadar basit ve yalın bir şey nasıl bu kadar lezzetli olur?" derler. İyi servis ve iyi yiyeceğin basit bileşimi en iyi yemek deneyimini yaratır. Ancak bazen en basit görünen şey, hepsinden daha karmaşık olabilir.
 
Şeflerin Formula 1'i
 
Eğer Bocuse d'Or şeflerin Formula 1'i ise, bu gerçekten tam bir ya şimdi ya da hiçbir zaman senaryosudur. Bocuse d'Or'a hazırlanacak ve orada yarışacak herkes için tüm parçaların tam olarak yerine oturması gerekir. Ørjan Johannesen, gıdanın ötesindeki ayrıntılara da fazlasıyla zaman ayırıyor. Kurallar, araçlar ve hijyen koşulları kesin bir denetim altında tutulmalı. Şöyle diyor: "Lyon'daki yarışmada, ellerimle ilgilenmek için sınırlı zamanım var ve her şeyin tamamen düzenli ve temiz olmasına güveniyorum. İyi hijyen çok önemli." Dünyadaki en iyi şeflere karşı yarışırken başarı için tek bir atış şansın var ve en küçük ayrıntının büyük bir etkisi olabilir.
 
Ørjan, gümüş tabakların her yanının mükemmel görünmesini sağlamak için final sunumunda Tork 'Düşük Havlı' Kullan-at Temizlik Bezlerini kullanıyor. Çünkü Bocuse d'Or'da her şeyin kusursuz olması gerekir. Hiç parmak izinin ya da bulaşmanın olmaması da eşit ölçüde önemli. İstenmeden akmış sos damlaları veya gereksiz baharat serpintilerinin olmaması da. Böylesine bir mükemmelliği sağlamak için, gıda ile teması onaylı Tork 'Düşük Havlı' Kullan-at Temizlik bezleri hiç bir hav kalıntısı bırakmadan parlatır ve yağı çabucak emer.
 
 
Bu yazı Bocuse d'Or 2015'den önce yazıldı. Ve bilin bakalım ne oldu? O kazandı.

Bu bezler, Bocuse d'Or'a kesinlikle benimle katılacak.

Ørjan Johannesen

Bocuse d'Or 2015 Galibi