HolidayInnVilnius - Rectangle.tif

Özel ilgi - Her bir misafire, her gün

On bir yıldır faaliyette olan Holiday Inn Vilnius'da işler başarıyla gelişmeye devam ediyor. Ve bu başarıyla artan iş hacminin arkasında atak bir mantalite ve her bir konuğa her gün gerçek bir özen gösterme azmini bulacaksınız.

Baltık Ülkeleri Bölge Direktörü Geert Snaet, Litvanya'nın Vilnius kentindeki dört yıldızlı Holiday Inn'de beş yıldır görev yapıyor. Kentin iş çevresinin merkezinde olan ve arabayla seyahat edenlere uygun konumu nedeniyle otelin kurumsal müşterilerden oluşan düzenli bir yoğunluğu var, bunlar çoğunlukla uluslararası şirketlerin çevredeki yerel şubelerine gelen ziyaretçiler Ancak bu durum yalnızca Pazartesi-Cuma günleri arasında geçerli. Hafta sonlarında ve yaz mevsimi sırasında ise otel için yeni bir mücadele başlar.
"Evet, hafta sonlarında ve 3-4 aylık yaz ayları sırasında, kendimizi daha çok dinlenme amaçlı bir otele dönüştürmeye ve öyle olmaya çalışıyoruz. Bu, Orta Avrupa'dan, Nordik ülkelerden ve Asya'dan 'düzenli' olarak gelen turistlere yiyecek içecek servisi demek. Son iki yılda dinlenme turizmi için gelen konuklarımızın sayısında bir artış oldu ki bu çok olumlu bir şey," diyor Great Snaet.
 
Konuklarımızın stilleri ve özellikleri değişiklik gösterebiliyor. Holiday Inn'de, her ne olursa olsun, değişmeyecek olan şey müşterinin hissedeceği tarzdır.
"Personelin konuklara nasıl davranacağı, önemli olan tek şeydir. Müşterilerimize sıcak karşılandıklarını göstermek ve onlara kendilerini evlerinde hissettirmek için, her bir bireye özel ve özenli davranmakta her zaman en son noktaya kadar gideriz. İş stresi altındaki bir iş adamı, personelle tek etkileşimi ve insani ilişkiyi yalnızca kendisine kredi kartı sorulduğunda yaşıyor ise, o otele bir daha asla tekrar gelmeyecektir. Biz her zaman konuklarımızı 'fark ederiz', iyi olup olmadıklarını, gece iyi uyuyup uyuyamadıklarını sorarız. Bu ilgiyi her gün, her konuğumuza sunmak bizim her günkü öncelikli görevimizdir."
 
Müşteriye davranışın önemi ölçülemeyecek kadar büyüktür. Geert Snaet, geniş çaplı eğitim programları koydu ve personelin, insani becerilerini daha da geliştirmek için bu derslere katılımını sağladı. Bunu gerçekleştirmenin doğru yolu, yazılı olarak, ayrıntılı biçimde planlandı.
"Personelimizin dürüst, adil, son derece güvenilir olmasını ve herkese eşit biçimde davranmasını istiyoruz. Personelime, felsefemize bağlı olacak biçimde, kendi kararlarını vermeleri için yetki verdim ve olanak tanıdım. İşlerin artmasıyla birlikte şimdiye kadar aldığımız sonuç mükemmel."
 
Personelimizin müşterilerimize yaklaşımını bir yana bırakırsak, otelin genel durumu ve görünümü, dekorasyonu, TripAdvisor gibi seyahat sitelerinde olumlu yorumların artmasına yol açan diğer bir neden oldu. Ve tedarikçi olarak da Tork'un seçilmesi bu duruma çok uygun bir işbirliği yarattı. "Büyük bir restorasyonu henüz tamamladık ve bu konuda başlıca düşüncemiz lavabo alanlarıydı. Otelin genel izlenimi için bunların ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Tasarımı ve işlevselliği yönünden konuklarımıza aktarmayı istediğimiz duyguya mükemmel uyması nedeniyle, restorasyonu yapan mimarlar Tork'u seçti. Lavabo alanları ile ilgili tüm düzenlemeye olabilecek en hızlı ve kolay biçimde karar verilmiş oldu ve biz sonuçtan son derece memnunuz."
 
Çevredeki diğer otellerle karşılaştırıldığında, 'alışılmışın dışında' bir düşünce tarzıyla, işleri farklı yaptığınızı iddia ediyorsunuz. Bunu hangi yönden konuklarınıza gösterebilirsiniz ?
"Biz diyoruz ki, yaptığımız her şeye hep kendi tarzımızı yansıtmaya çalışıyoruz. Örneğin, CowParade Sanat Festivali' ndeki inek heykellerinden birini satın aldık ve lobimize yerleştirdik. Bu pek çok olumlu yoruma neden oldu. Paskalya zamanında ise lobiye paskalya yumurtaları yerine canlı Paskalya tavşanları koymayı tercih ettik... Ama yine de asıl odak noktamız, insanların yeniden buraya gelmelerinin ana nedeni, herkesi fark etmemiz, her bir konuğu tanımamız ve ona ilgi göstermeyi hiç bir zaman ihmal etmememizdir.

Biz her zaman konuklarımızı 'fark ederiz', iyi olup olmadıklarını, gece iyi uyuyup uyuyamadıklarını sorarız. Bu ilgiyi her gün, her konuğumuza sunmak bizim her günkü öncelikli görevimizdir."

Geert Snaet

Baltık Ülkeleri Bölge Direktörü